Description
This Product is no longer available.
Please use 2040V30 further.
Part Number: 2040N-30 Made By: Parker Racor Fuel Element Cartridge 30 Micron 2040 Replacement Cartridge Filter Element for Turbine Series Filters – Racor
This Product is no longer available.
Please use 2040V30 further.
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Dimensions | 11,7 cm |
| Application | Diesel Engines |
| Brand | Racor |
| Diameter (OD) | 4.68 in / 11.9 cm |
| Filtering | Diesel / B20 |
| Media | Aquabloc "30 micron" |
| Micron Rating | 98% @ 30 Micron |
| Product Range | Turbine (Cartridge FF/WS) |
| Product Style | Black molded endcaps |

Call for price

21,90 €

Call for price