Description
This Product is no longer available.
Please use 2040V2
Part Number: 2040N-02 Made By: Parker Racor Fuel Element Cartridge 2 Micron 2040 Replacement Cartridge Filter Element for Turbine Series Filters – Racor
This Product is no longer available.
Please use 2040V2
| Weight | 0,23 kg |
|---|---|
| Dimensions | 11,7 cm |
| Application | Diesel Engines |
| Brand | Racor |
| Diameter (OD) | 4.68 in / 11.9 cm |
| Filtering | Diesel / B20 |
| Media | Aquabloc "2 micron" |
| Micron Rating | 98% @ 4 Micron |
| Product Range | Turbine (Cartridge FF/WS) |
| Product Style | Black molded endcaps |